21

Thursday, March

Giżycko czarter jachtów na Mazurach, Chorwacja i Grecja

Rovinj (Rovigno)
 /  / Rovinj (Rovigno)
Rovinj (Rovigno)

Rovinj (Rovigno)

Rovinj (Rovigno)
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Rovinj (Rovigno)

Pierwotnie był to rzymski port ulokowany na wyspie, jednakże w 1763 roku kanał dzielący Rovinj od wybrzeża został zasypany. Tym samym port przyłączony został do stałego lądu. Początkowo miasto znajdowało się pod rządami Bizancjum i dynastii Franków. Pod koniec wieku XIII Rovinj przeszło pod władanie Wenecji, która sprawowała władzę aż do 1797 roku. Z okresu średniowiecza zachowały się ruiny murów obronnych.

Co warto zwiedzić?

1. Plac przy nabrzeżu to miejsce najbardziej oblegane przez turystów, albowiem wznoszą się tu wspaniałe XVII-wieczne budowle m.in. zbudowany w 1680 roku łuk Balbiego, zbudowana w okresie późnego renesansu wieża zegarowa oraz dawna brama miejska.

Na uwagę zasługują również ciekawe zabudowania będące przykładami renesansowej i barokowej myśli architektonicznej. Ciekawostką jest fakt, że każdy z domów odwrócony jest tyłem do nadbrzeża.

2. Muzeum miejskie ulokowane zostało we wzniesionej w 1680 roku loggii miejskiej. Warto je odwiedzić ze względu na ciekawe eksponaty, wśród których znajdują się m.in. dzieła artystów szkoły weneckiej oraz dorobek współczesnych chorwackich twórców.

ADRES: Trg marsala Tita

GODZINY OTWARCIA: pon. – sob. 09:00 – 12:30 i 18:30 – 22:00

WSTĘP WOLNY

3. Katedra św. Eufemii dumnie góruje ponad miejska zabudową Rovinj. Budowla została wzniesiona w okresie wczesnochrześcijańskim, aczkolwiek swój obecny wygląd po części zawdzięcza przebudowie dokonanej w 1736 roku. W rzymskim sarkofagu znajdującym się w apsydzie (ulokowanej po prawej stronie) przechowywane są szczątki świętej.

Przy katedrze znajduje się wspaniała dzwonnica, podczas wznoszenia której budowniczy czerpali inspirację z istniejącej już dzwonnicy św. Marka w Wenecji. Na szczycie budowli góruje wykonana z miedzi figura przedstawiająca św. Eufemię.

4. Baptysterium Świętej Trójcy mieści się na wschodnim krańcu miasta. Będąc w miasteczku Rovinj nie można przegapić tej zachwycającej XIII-wiecznej świątyni.

5. Spacer nabrzeżem to również ciekawy pomysł na zobaczenie wielu interesujących budowli, jak chociażby Instytut Badań Morskich założony w XIX wieku, obok którego ulokowane zostało akwarium. Ponadto idąc nabrzeżnym bulwarem łatwo dojść do zalesionej Czerwonej Wyspy.

Ciekawe wpisy o podróżach oraz turystyce:

Tags: , , , , , , , , , ,

About the author:

Related posts
Umywalka Simas Flow 40x49,5cm FL14, Szamba Betonowe Ropczyce, wypożyczalnia igłofiltrów stalowych, Umywalka Simas Evolution 70x49cm EVO11, Szybkoschnąca Lakierobejca do wnętrz film instruktażowy, Miska wisząca WC Catalano Zero 55 BEZRANTOWA 1VS55NR00, gabloty szklane Paraga Centrum, Vetrex Radom okna, Szybkoschnąca Lakierobejca dekoracyjna film instruktażowy, Miska wisząca WC Catalano Zero 55 1VS55N00