21

Thursday, March

Giżycko czarter jachtów na Mazurach, Chorwacja i Grecja

Svetvincenat
 /  / Svetvincenat
Svetvincenat

Svetvincenat

Svetvincenat
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Svetvincenat

Svetvincenat to nieduża wioska na wzgórzu, która założona została w X wieku i z biegiem czasu rozrastała się wokół potężnego fortu. W centralnym punkcie miasta znajduje się jeden z najpiękniejszych rynków Istrii. Wznoszą się tu wspaniale zachowane zabytki m.in. kościół zwiastowania. W świątyni obejrzeć można dwa obrazy Palmy il Giovane oraz dzieło Giuseppe Salvatiego noszące tytuł Zwiastowanie.

Co warto zwiedzić?

1. Zamek wzniesiony został w XIII wieku oraz stanowi jedną z najlepiej zachowanych budowli tego typu w tej części Istrii. Twierdza była własnością weneckich rodzin Grimanich i Morosinich. Pod koniec wieku XVI rodzina Grimanich zleciła przebudowę dwóch kwadratowych wież. Zajął się tym architekt Scamozzi i przeobraził jedną z nich w luksusową rezydencję dla gubernatorów z Wenecji. Druga wieża została przebudowana na więzienie.

Centralny punkt twierdzy zajmuje obszerny dziedziniec otoczony murem. Prowadzi na niego jedyna brama fortecy, która niegdyś miała zwodzony most. W fasadzie zamku widoczny jest herb miasta oraz herb rodziny Grimanich.

2. Kościół św. Wincentego to wspaniała cmentarna świątynia wzniesiona w stylu romańskim. Od nazwy tej budowli pochodzi nazwa miasta. Wewnątrz obejrzeć można zachwycające XV-wieczne freski, których autor nie został odnaleziony.

ADRES: Cmentarz

GODZINY OTWARCIA: Po wcześniejszym umówieniu

WSTĘP WOLNY

Okolice

Warto zwiedzić okolice tego malowniczego miasteczka, a konkretniej oddalone o 10 km ruiny Dvidgradu (Duecastelli). Osada została opuszczona przez mieszkańców, a obecnie stanowi swoistą atrakcję tej części Istrii. Miasteczko otoczone jest murami obronnymi i porośnięte dziką i bujną roślinnością.

W X wieku na sąsiadujących wzgórzach wzniesiono dwie twierdze. Każdą z nich otoczono murami obronnymi, w obrębie których zakładano wsie. Liczba mieszkańców takich osad rzadko przekraczała 200. Na przełomie XI i XII wieku zbudowana została bazylika św. Zofii.

W XIV wieku podczas wojny z Wenecją najeźdźcy doszczętnie spalili wioskę, która dość szybko została odbudowana. Niestety częste najazdy uskoków w XVII wieku oraz późniejsza epidemia malarii doprowadziły do znacznego zmniejszenia się liczby ludności.

Ciekawe wpisy o podróżach oraz turystyce:

Tags: , , , , , , , , , ,

About the author:

Related posts
wynajem zestawów igłofiltrów, Tanie meble ogrodowe jak technorattan hitem na polskim rynku, Miska wisząca WC Catalano Zero 50 1VSV50N00, Umywalka Simas Frozen 91x50,5cm U90, okna antywłamaniowe Radom Puławy, Umywalka Simas Flow 57,5x50cm FL21, armatura łazienkowa Dornbracht, Całoroczne noclegi okolice Lidzbarka Warmińskiego, szambo betonowe w Piotrkowie Trybunalskim, Bidet wiszący Catalano Star 1BSST00